Optika – Läätsed ja nende eripära

LÄÄTSED

 

Lääts on üks tähtsaim element laseri optikasüsteemist. Laserkiire juhtimine läbi peeglite laseri lõikepeasse on kõigest pool võitu ning lai laserkiir ei oleks praeguses seisus meile lõikamisel suureks abiks. Laserkiire energiatiheduse tõstmiseks on vaja meil juhtida laserkiir läbi fokusseerimisläätse, mis võimaldab selle koondada ja läbi selle tõsta energiatihedust. Saamaks kätte kõige magusamat punkti laserkiirel on vaja seadistada läätse kaugus materjali pinnast vastavale kaugusele. Viimast nimetatakse fookuskõrguseks.

Läätsekoost

Läätsesid on saadaval erinevate mõõtude ja fookuskõrgustega – täpsemaks infoks valmistasime järgmise pildi, mis võtab kokku erinevate läätsede omadused. Erinevaid läätsesid on võimalik soetada ka meilt. Läätsede valiku leiate meie lisavarustuse lehelt – https://lasermeister.ee/lisavarustus/

Läätsed ja nende eripära

 

Kuna läätse roll on äärmiselt oluline, siis on tähtis ka läätse puhtus. Läätse puhtust soovitame kontrollida vähemalt kord nädalas, kuid halba ei teeks ka kerge kontroll enne igat tööpäeva.
Läätse puhastamiseks on vajalikud järgnevad etapid:

  1. Eemalda suruõhutoru suruõhu ühenduse küljest
  2. Eemalda lõikepea küljest läätsetoru
  3. Keerates lahti läätse kinnitusrõnga, eemalda lääts
  4. Puhasta lääts, kasutades spetsiaalseid optikapuhastuslappe. Läätse pinda ei tohi katsuda näppudega ning seda tuleks hoida puhastuslappide peal. Vajadusel hoida läätse  puhastamise ajal servadest. Läätse tuleb puhastada mõlemat poolt liigutades puhastuslappe S-kujuliselt mööda läätse pinda ülevalt alla.
  5. Pane lääts tagasi kumera poolega peegli poole ning keera läätse kinnitusrõngas kinni. Läätse kinnitusrõngast ei tohi liiga kõvasti kinni keerata, sest see võib kahjustada läätse.

Peegli koos