Laserlõikepingi töötamisel on töö põhiliseks tegijaks lasertuub, mis eraldab laserkiire aktiveerumisel soojust. Lasertuubi jahutusvee tõusmisel üle 30°C võib see põhjustada laserkiire kadumist, ehk laserkiirt ennast selle temperatuuri ületamisel ei formeeru. Temperatuuri tõusmisel hakkab lasertuubi ressurss kiiresti vähenema ning klaasist lasertuub võib kuumuse tõttu puruneda. Meie soovitame jahutusvee temperatuuri hoida vahemikus 20-25°C. Saavutamaks stabiilset ja konstantsent laserkiirt ning hoidmaks jahutusvett jahedana, on meie CO2 laserlõikepinkidel olemas jahutussüsteem. Kindlasti on kasulik omada ka veefiltrit, vältimaks mustuse sattumist lasertuubi, mis võib selle ummistada. Jahutussüsteemi ummistus võib halvimal juhul lõppeda lasertuubi purunemisega.
Jahutussüsteemid jagame meie kaheks – Passiivsed ja Aktiivsed.
Passiivne jahutussüsteem
Passiivne jahutussüsteem kujutab endast jahutusvedeliku anumat ning tavalist veepumpa. Jahutusvesi alustab ringlust anumast, mööda voolikuid läbi lasertuubi ning seejärel tagasi anumasse. Tekkiv soojus eraldub ümbritsevasse keskkonda. Suurim miinus passiivse jahutussüsteemi juures on see, et jahutusvee temperatuur jääb sõltuvaks ümbritseva keskkonna temperatuurist ning suveti on jahutusvett keeruline hoida sobivas temperatuuri vahemikus. Lisaks on jahutusvee maha jahutamine üsna tülikas. Passiivne jahutussüsteem ei ole sobilik üle 60W võimsusega laseritele, sest nende soojuseralduvus on tunduvalt suurem, mistõttu tõuseb jahutusvee temperatuur väga kiiresti.
Aktiivne jahutussüsteem
Sarnaselt passiivsele jahutussüsteemile koosneb ka aktiivne jahutussüsteem sarnastest osadest. Suurim pluss seisneb selles, et jahutusvee temperatuuri langetatakse ventilaatoritega. Aktiivseid jahutussüsteeme on olemas erinevaid variante ning nendeks on Aktiivne jahutusüsteem CW3A, CW5A ja CW6AG. Nende täpsemad spetsifikatsioonid leiate meie lisavarustuse lehelt – https://lasermeister.ee/lisavarustus/
Suurim erinevus nende vahel on see, et CW5A ja CW6AG töötavad jahutusagentsiga ning nende jahutusvõime on suurem kui CW3A’l. Lisaks omavad CW5A ja CW6AG intelligentset temperatuurikontrolli funktsiooni, kus seade hoiab teie poolt ettemääratud temperatuuri.
Jahutusvesi
Jahutusveena võib kasutada erinevaid vedelikke. Tavaline vesi on sobilik sellisel juhul, kui jahutussüsteemis on olemas veefilter ning vett võiks vahetada iga paari kuu tagant. Samuti tuleb puhastada ka vee filtrit. See tagab vee puhtuse ning takistab erinevate jääkide settimist jahutussüsteemi.
Meie soovitame kasutada destilleeritud vett, kuna selle abil on võimalik vältida vee loomulike mineraalide settimist jahutussüsteemi. Soovituslik on jahutusvett vahetada iga paari kuu tagant, aktiivse jahutusüsteemi puhul iga 6 kuu tagant. Võimalik on kasutada ka erinevaid jahutusvedelike, kuid sellisel juhul tuleb valida ainult TÖÖSTUSLIKKU jahutusvedelikku.